Haber

Lübnan Muhalefet Partisi Lideri: Lübnan Ordusu Hizbullah’ın Silah Sevkiyatını Örtemez

Lübnan’daki muhalefet cephesinde yer alan Hristiyan Ketaib Partisi’nin Genel Başkanı Sami Cemayel, Lübnan ordusunun Hizbullah’ın silah sevkiyatını ve mühimmatını koruyamayacağını söyledi.

Gemayel, Hristiyanların çoğunlukta olduğu Kahhale kasabasında Hizbullah’a ait mühimmat taşıyan kamyonun devrilmesinin ardından çıkan çatışma nedeniyle olağanüstü parti toplantısı düzenledi.

Görüşmenin ardından basın açıklaması yapan Gemayel, Lübnan ordusunun Hizbullah’a yaklaşımını sert şekilde eleştirdi.

Ordu, Hizbullah’ın olayları ele alma biçiminin ülkeyi tehlikeli sonuçlara götüreceğini bilmeli.” Gemayel, “Ordu, (Hizbullah’a ait) silah, mühimmat ve militan sevkiyatını gizleyemez veya koruyamaz” dedi. terimleri kullandı.

Kahhale kasabasında devrilen Hizbullah TIR’ında patlayıcı olması halinde facia yaşanabileceğini belirten Cemayel, olası patlamada yüzlerce kişinin hayatını kaybetme ihtimalinin bulunduğunu vurguladı.

Cemayel, “Silahlı milislerle yaşayamayız. Bu, Lübnanlıların çoğunun bağlı olduğu ulusal bir duruştur.” dedi. söz konusu.

Lideri olduğu Ketaib Partisi’nin bugünden sonra yeni bir sürece girdiğini belirten Gemayel, mücadelelerinin artık kimlikleri ve varlıkları üzerinden olacağını kaydetti.

Kahhale’deki çatışma

Hizbullah dün yaptığı açıklamada, ülkenin doğusundaki Bekaa bölgesinden başkent Beyrut’a gitmekte olan Kahhale kasabasında kendisine bağlı bir TIR’ın kaza sonucu devrildiğini bildirdi.

Hizbullah’ın ezeli rakibi Hristiyan Lübnan Güçleri Partisi ve Kataib Partisi’nin faaliyet gösterdiği Kahhale sakinleri, tıra ve yüküne el koymak istedi ve çatışma çıktı.

Çatışmada Kassas ve Kahhale sakini Fadi Bicani hayatını kaybetti.

Lübnan Başbakanı Najib Mikati, Lübnan Genelkurmay Başkanı Joseph Awn ile olayı yakından takip ettiklerini belirtti.

Lübnan ordusu da devrilen Hizbullah’a ait tırın “mühimmat” yüklü olduğunu açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu