Ekonomi

BM Kalıcı Misyon Geçici Maslahatgüzarı: Tahıl anlaşmasındaki duraklama geçicidir

UNITED Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Geçici Maslahatgüzarı Nezdindeki Daimi Temsilcisi Ceren Hande Özgür, “Tahıl anlaşmasındaki duraklamanın geçici olmasını temenni ediyoruz. İhtiyaç ve ihtiyaçları karşılayarak operasyonların en kısa sürede yeniden başlamasını temenni ediyoruz.” Tüm tarafların beklentileri.” ifadelerini kullandı.

Özgür, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Girişimi’ni sona erdirme kararının etkilerinin tartışıldığı BM Güvenlik Konseyi oturumunda konuştu.

Girişimin küresel tahıl fiyatlarını dengeleyici etkisi olduğunu hatırlatan Özgür, bu girişimin küresel gıda güvenliğine katkı sağladığını vurguladı.

Girişimin özellikle kıtlıkla mücadele eden dar gelirli ülkeler için gıdaya erişimi kolaylaştırdığını belirten Özgür, “Karadeniz Tahıl Girişimi’nin devamı, küresel açlıkla mücadele ortak hedefleri ve gıda fiyatlarının istikrarlı olması için kilit önemde.” değerlendirmesini yaptı.

Girişimin tamamen sona erdirilmesinin küresel gıda pazarına zarar vereceğine işaret eden Özgür, BM Genel Sekreteri’nin anlaşmanın her iki boyutunu da hayata geçirmek amacıyla Rusya’nın gıda ve gübre ürünleri ihracatını kolaylaştırma çabalarının sonuçsuz kaldığını anlattı. takdir

Özgür, bu konuda güzelleşmeye yer olduğunu ve bu konuda tüm tarafların adım atması gerektiğine işaret etti.

“Tahıl anlaşmasındaki duraklamanın geçici olmasını umuyoruz. Tüm tarafların ihtiyaç ve beklentilerini karşılayarak operasyonların mümkün olan en kısa sürede yeniden başlamasını umuyoruz.” Özgür, Türkiye’nin BM ve her iki tarafla uyum içinde çalışmaya devam edeceğini, girişimin tamamen feshedilmesinin küresel gıda pazarına zarar vereceğini söyledi.

Özgür, tüm tarafları bu süreçte itidalli olmaya davet ederek, işletmenin yeniden başlama olasılığını tehlikeye atabilecek tek taraflı adımlardan kaçınılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu