Haber

Rusya: Tahıl Anlaşmasına şimdi dönemeyiz

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Guterres’in mektubunda makul bir eylem planı ve bu anlaşmanın Rusya’yı ilgilendiren kısımlarının hayata geçirilebileceğine dair açıklamalar vardı. Ancak biten Tahıl Anlaşması’na şu anda geri dönmek mümkün değil. Çünkü anlaşma fiilen uygulanmadı. Ayrıca Önder Putin, Rusya ile ilgili kısım hayata geçirilirse Rusya’nın bu anlaşmaya dönebileceğini açıkça ifade etti.”söylendi.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenskiy’e ülkesinin Tahıl Anlaşmasının yenilenmesi konusunda Türkiye ile yakın çalıştığını söyledi.

Ukrayna savaşının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak amacıyla Türkiye ile Birleşmiş Milletler (BM) arasında 2022 yılında İstanbul’da imzalanan Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın süresi 18 Temmuz’da sona erdi.

Moskova cephesi daha önce 3 kez uzatılan anlaşmayı bu kez uzatmadı. Ayrıca Rusya, Ukrayna limanlarından ayrılacak gemiler göndermeyi planlıyor. “askeri gemi”Bunu Rusya’nın bir statüsü olarak değerlendireceklerini söyleyerek Rusya’sız bir analizi de engelledi.

Moskova, kuralları yerine getirilmediği takdirde anlaşmaya geri dönmeyeceğini söylüyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu