Sağlık

Protein Tozu Tüketimi Zararlı mı?

Son yıllarda sağlıklı yaşam ve sporun vazgeçilmez modülü haline gelen protein tozlarının bazı sağlık risklerini de beraberinde getirebileceği endişesi uyandırıyor.

Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Erbil’in bu bahisle ilgili Youtube videosuna göre yaşla birlikte kas kaybı arttığı için protein ihtiyacı da gerçek oranda artıyor. Yaşlanma dönemlerinde kas kütlesi tamamen kaybolduğu için protein çok daha değerli hale gelir.

Besinlere Göre Daha Az Yağ İçerir

Erbil, peynir altı suyu proteinlerine dayalı protein tozlarında yağ sorununa açıklık getirdi: “Peynir altı suyu proteinleri 30 gramda 1 gram protein içeriyor. 25 gram protein gerektiğinde 125-150 gram et veya peynir tüketilmelidir. Bu besinler 60-70 gram yağ içerir. Bu nedenle peynir altı suyu proteinindeki yağ oldukça düşüktür ve trans yağ değildir.” Tüketilen besinlerden yeteri kadar protein alınırsa ek protein tozu kullanımına gerek kalmaz. Ağır antrenman yapılıyorsa günde 30-60 gram olmak şartıyla katkı maddesi olarak alınabilir.

60 Yıl Sonra Günde 1 Kaşık Protein Tozu

Proteinin antioksidan ve kanser önleyici gibi birçok değerli etkisinin varlığından bahseden Erbil, “Protein alımının olumlu etkileri de yapılan çalışmalarda ortaya çıktı. 60 yaşından sonra protein yeterli besinlerle alınamadığı için günde en az bir ölçek yani 30 gram protein tozu tüketilmesi tavsiye ediliyor.” şeklinde konuştu. Herhangi bir zararı olmayacağını belirten Erbil, “İhtiyacı olan herkes rahatlıkla kullanabilir. Zehir değil. Hiçbir organa olumsuz bir etkisi yok.” konuşmasını bitirdi. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Kaynak : prof. Dr. Yeşim Erbil YouTube Kanalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu