Haber

İsrail’in Gazze saldırıları Bosna Hersek’te protesto edildi

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını protesto etmek için Bosna Hersek’in Bihac kentinde yüzlerce kişi toplandı.

Bosna-Hersek halkı kent meydanında toplanarak İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını Filistin bayraklarını açarak protesto etti.

Göstericiler İsrail aleyhine sloganlar attı ve “Özgür Filistin” yazılı pankartlar taşıdı. Protestoya gelen çok sayıda Bosna Hersekli genç ve çocuk, yüzlerine Filistin bayrağı çekerek desteklerini gösterdi.

İyimserlik Derneği Başkanı Vahid Zulic, burada yaptığı açıklamada, İsrail’in katlettiği masum Filistinlilerin yanında olduklarını söyledi.

Gazze’de insanlara zulmedildiğine dikkat çeken Zulic, farkındalık yaratmak amacıyla şehrin birçok yerine Filistin bayrakları astıklarını vurguladı.

İsrail’in Gazze saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adı verilen kapsamlı bir baskın başlattı.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırmaya başladı.

Gazze’den düzenlenen saldırılarda 309’u asker olmak üzere 1.400 İsraillinin öldüğü, 5.132 İsraillinin yaralandığı bildirildi.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 2 bin 913’ü çocuk, bin 709’u kadın ve 397’si yaşlı olmak üzere 7 bin 28 kişiyi öldürdüğünü, 18 bin 484 kişiyi de yaraladığını duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 100’den fazla Filistinlinin öldüğü belirtildi.

Çatışma bölgelerinde çoğunluğu İsrail bombardımanı nedeniyle 25 gazeteci hayatını kaybetti.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim’den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda, 45 Hizbullah mensubunun yanı sıra İslami Cihad Hareketi’nden 6 kişi, Hamas’tan 3 kişi ve Hizbullah merkezli Sünni Direniş Tugayı’ndan 2 kişi bulunuyor. Aralarında bir gazeteci ve 4 sivilin de bulunduğu hayatını kaybetti. hayatını kaybetti.

Lübnan’ın gerçekleştirdiği saldırılarda 3 İsrail askeri ve 1 İsrailli sivil hayatını kaybetti.

aliagaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu